Geologica Belgica

1374-8505 2034-1954

 

Facteur d'impact : 0.739 (2016)

Index : Auteur

A -B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
ADRIAENS, Rieko
ADRIAENSEN, Wim
AGNOLIN, Federico
AL FARRAH, Nawal
ALLAN, Mohammed
ALYSHEVA, Engelina I.
AMÉDRO, Francis
AMLER, Michael R.W.
ANDRE, Luc
ARETZ, Markus
ARGANT, Alain
ARTAL, Pedro
AUGé, Marc
Błażejowski, Błażej
BÁBEK, Ondřej
BÁBEK, Ondřej
BADIOLA, Ainara
BAELE, Jean-Marc
Baelen, Hervé Van
BAETEMAN, Cecile
Bakalowicz, Michel
BAKUNDUKIZE, Charles
BALCAEN, Lieve
BALLASONE, C.
BAMBER, E. Wayne
BARBEY, Pierre
BARCHY, Laurent
BARRIQUAND, Johan
BARRIQUAND, Lionel
BATELAAN, Okke
Battiau-Queney, Yvonne
BAUER, Jacques
BECKERS, Ruth
BEERTEN, Koen
BEGHIN, Jérémie
BELANGER, Isabelle
BELKEBIR, Lahcene
BELMANS, Marcel
BERKOWSKI, Błażej
BERRY, Chris
BERTIER, Pieter
BERWOUTS, Isaac
BERZA, Tudor
BIGNON, Arnaud
BILLIAERT, Bruno
BINI, Alfredo
BITENCOURT, Ana Luisa Vietti
BLESS, Martin J.M.
BLIECK, Alain
BLOCKMANS, Sabine
BLOMME, Annelore
BOGAN, Sergio
BOGEMANS, Frieda
BOHNCKE, Sjoerd
BOLOGNE, Guy
BONCHEVA, Iliana
BONI, Maria
BONINO, Enrico
BOONE, Marijn
Boonen, Paul
BORNAIN, Steve
BOSQUET, Dominique
BOSSELAERS, Mark
BOSSIE-CODREANU, Dan
BOTTIG, Magdalena
BOUCHAT, André
BOUCKAERT, Jos
BOUGARA, Mohamed
BOULVAIN, Frédéric
BOURDEAU, Céline
Bout-Roumazeilles, Viviane
BOUTWWOD, A.
BOVEN, Ariël
BOYCE, Adrian
BRASSINNES, Stéphane
Brice, Denise
BROCARD, Gilles
BROQUET, Paul
BRUINING, Hans
BRUINING, Johannes
BRULHET, Jacques
BRÜSTLE, Anna-Katharina
BRUXELLES, Laurent
BULTYNCK, Pierre
BURGESS, Ray
CABALA, Jerzy M.
CAILTEUX, Jacques
CAILTEUX, Jacques L.H.
CAMELBEECK, Thierry
CAPETTE, Ludovic
CAPPUYNS, Valérie
CAPUTO, Mario V.
CARDIEL LALUEZA, Jesús
CATTANI, Olivier
CEJCHAN, Petr
CELIK, Yakup
CHARLIER, Bernard
CHARLIER, Robert
CHAUVE, Pierre
CHENG, Hai
CHENG, Hai J.
CHEVALIER, Emmanuel
CLEMENT, Gaël
CMIEL, Stanislaw R.
CNUDDE, Veerle
COCKS, L. Robin M.
COEN-AUBERT, Marie
COILLOT, Tiphaine
COLBACH, Robert
COLLIN, Frédéric
COLLON-DROUAILLET, Pauline
COOL, Wim
COPPOLA, V.
CORBELLA, Mercé
CORBONNOIS, Jeannine
CORDY, Jean-Marie
CORONADO, Ismael
CORTEEL, Cedric
COSSEY, Patrick J.
COURREGES-BLANC, Martine
COURT-PICON, Mona
COURTENS, Carolien
CÓZAR, Pedro
Crombé, Philippe
CUCCHI, Franco
DA SILVA, Anne-Christine
DAGRAIN, Fabrice
DALTRY, Vaughan D.C.
DAMBLON, Freddy
DANDURAND, Gregory
DAOUDI, Lahcen
DARQUENNES, Aveline
DASSARGUES, Alain
DAY, Jed
De Baets, Kenneth
DE BAST, Eric
DE BIE, Els
de Bresser, Johannes H.P.
DE BREUCK, William
DE CLERCQ, Friso
DE CONINCK, Jan
DE COOMAM, Ward
DE CRAEN, Mieke
DE GEYTER, Geert
DE GRAVE, Johan
de JONG, Tako P.R.
De Kock, Tim
DE MAN, Ellen
DE MEESTER, Els
DE MOOR, Guy
DE SAEDELEER, Valerie
DE SCHEPPER, Stijn
DE SCHUTTER, Pieter
DE SCHUTTER, Pieter J.
DE VLEESCHOUWER, François
DE VOS, Walter
DE WILDE, Bjorn
DE WILDE, Clotilde
DEBACKER, Timothy
Debacker, Timothy N.
Debenham, Nick
DEBRUYNE, David
DECEUSTER, John
DECKERS, Jef
DEFORCE, Koen
DEGRYSE, Patrick
DEJONGHE, Léon
DELABY, Serge
DELANNOY, Jean-Jacques
DELCAMBRE, Bernard
DELHOMEL, Alain
DELMER, André
DELPOMDOR, Franck R.A.
DELSATE, Dominique
DELVAUX, Damien
DELVOIE, Simon
Demany, Bernard
DEMOULIN, Alain
DENAYER, Julien
DENYS, Luc
DEPOORTER, Simon
DEREZ, Tine
DERYCKE, Claire
DEVLEESCHOUWER, Xavier
Devuyst, François-Xavier
DEWAELE, Stijn
DEWAIDE, Lorraine
Dewanckele, Jan
DHONDT, Annie V.
DÍAZ-BERENGUER, Ester
DOMINGUEZ-VILLAR, David
DOSQUET, Danièle
Draily, Christelle
DREESEN, Roland
DUBOIS, Caroline
DUBOIS, Yves
DUCHESNE, Jean Clair
DUMOULIN, Virginie
DUPRET, Vincent
DUPUIS, Christian
DUPUIS, Emmanuel
DURUCAN, Sevket
DUSAR, Michiel
EDWARDS, Laurence R.
EK, Camille
EL BOUCH, Abdelhali
El Desouky , H.A.
EL DESOUKY, Hamdy A.
EL MOUMNI, Bouchta
EL YAMINE, Nacer
ELBURG, Marlina A.
ELSEN, Jan
EPHRAIM, Rudy
ERNST, Andrej
ESSAHLAOUI, Ali
EVERAERTS, Michel
EZAKI, Yoichi
EZCURRA, Martín D.
FĄFARA, Zbigniew
FAGEL, Nathalie
Fan, Lie Sun
FARRANT, Andrew
Faure, Jean-Luc
FEDOROWSKI, Jerzy
FERNANDEZ ALONSO, Max
FISCHER, Valentin
FLIPKENS, Vera
FOLIE, Annelise
FONSECA, Madalena
FONSECA, Paulo
FORTI, Paolo
FOSSOUL, Frédérique
FRAAIJE, René H.B.
FRANCUS, Pierre
FRANKARD, Philippe
FRANKLAND, Steve
Frippiat, Christophe
FROST, Ray L.
FUCHS, Yves
GALE, John J.
GARLAND, Joanna
GASCHNITZ, Roland
GEDEON, Matej
GEENINCKX, Sarah
GEERAERTS, Raoul
GEETS, Stéphane
GENTY, Dominique
GERRIENNE, Philippe
GERSL, Milan
GEUKENS, Fernand
GHYSEL, Pierre
GIBBARD, Philip L.
GIGASE, Paul
Gilg, A.H.
GLORIE, Stijn
GODEFROIT, Pascal
GODISSART, Jean
GOEMAERE, Eric
GOETHALS, Herman
GOOLAERTS, Stijn
GOURVENNEC, Rémy
Griffiths, Hywel
GRIGOLATO, Jean-Christophe
GROESSENS, Eric
Grootel, Geert van
GUENDON, Jean-Louis
GUERIAU, Pierre
GULLENTOPS, Frans
Gunnell, Gregg F.
GURBA, Lila W.
Gurdebeke, Pieter R.
Haerinck, Tom
Haesaerts, Paul
Haest, M.
HAEST, Maarten
HALLET, Vincent
HAMELIN, Bruno
HANCE, Luc
HARRIS, W. Burleigh
Hartkopf-Fröder, C.
Hatert, Frédéric
HAVENITH, Hans-Balder
HAVRON, Cécile
Hecker, Maria R.
HEIJLEN, Wouter
HEISING, Horst
HELSEN, Stefan
HENNEBERT, Michel
HERBIG, Hans-Georg
HERBOSCH, Alain
HERMAN, Jacques
HERTOGEN, Jan
HERVOUET, Yves
HEYVAERT, Vanessa M.A.
HIGGS, Kenneth T.
HILALI, Atika
HILGERS, Christoph
HINDRYCKX, Marie-Noëlle
HINZ, Clemens
HISSLER, Christophe
HLADIL, Jindrich
HO, Huu Hieu
HOEDEMAKERS,  Kristiaan
HOFFMANN, Lucien
HOLLAND, Dieter
HOLLANDERS, Sofie
HOUTHUYS, Rik
HUBERT, Benoît
HULSBOSCH, Niels
HUMBLET, Marc
HUS, Jef J.
HUS, Joseph
HUYBRECHTS, Willy
HUYSMANS, Marijke
IANCU, Viorica
IDZIAK, Adam F.
IFFLY, Jean-François
INANER, Hülya
INCI, Uğur
IORDAN, Magdalena
ISERBYT, Arne
J.M. WAMPLER,
JACOBS, Patric
JACOPS, Jonathan
JACQUEMIN, Christiane
JACQUES, Dominique
JAGT, John W.M.
JAILLET, Stéphane
Jansen, Ulrich
JANSSEN, An
Janvier, Philippe
JAOUEN, Pierre-Alain
JELL, John S.
JONGMANS, Denis
JUCH, Dierk
JUILLERET, Jérôme
JUSSERET, Simon
JUVIGNE, Etienne
Křížová, Lenka
KALVODA, Jiří
KAMEL, Saïd
KAPUTO KALUBI, Alphonse
KARAYIGIT2, Ali Ihsan
KASIG, Werner
KATO, Makoto
KAUFMANN, Olivier
KENIS, Ilse
KENNEDY, W. James
KEPPENS, Eddy
KERNER, Adeline
KHODJANYAZOVA, Rimma
KIES, Antoine
KING, Chris
KIPATA, Mwabanwa Louis
KISSLING, Don L.
KLARICA, Stéphanie
KLOPROGGE, J. Theo
Klug, Christian
KNORRING, Oleg von
KONERT, Martin
KOPTIKOVA, Leona
KORRE, Anna
KOSSOVAYA, Olga L.
KOUROUSSIS, Georges
KROOSS, Bernhard M.
KUBINOVA, Petra
KUILMAN, W.
Kumar, Kishor
KUNZ, Erwin
L.M. VISSERS, Reinoud
LACHKHEM, Hassan
LADURON, Dominique
LAGA, Piet
LAGA, Pieter
LAGROU, David
LAIGNEL, Benoît
LAKOVA, Iskra
LALOUX, Martin
LAMBERT, Olivier
LANCKACKER, Timothy
LANGENAEKER, Vital
LAWRENCE, Edwards
LE MADEC, David
LEBBE, Luc
LEES, Alan
LEFEVRE, Pierre
LEMONNE, Eric
Léonard, Renaud
LERMYTTE, Johan
LETERME, Bertrand
LEWANDOWSKA, Małgorzata
LEWIN, John
LEYNAUD, Didier
LI, Cheng-Sen
LI, Yue
Licour, L.
LICOUR, Luciane
LIN, Wei
LITTKE, Ralf
LOBOZIAK, Stanislas
LÖSER, Hannes
LOSSON, Benoît
LOUCHART, Antoine
LOUWYE, Stephen
LUTHERS, Cedric
MABILLE, Cédric
MACHADO, Gil
MACHIELS, Lieven
MAHJOUBI, Rachida
MAIRE, Richard
MALLAERTS, Thomas
MALLANTS, Dirk
MAMET, Bernard
MANIA, Jacky
MARCISZ, Marek
MARINETTI, Enrico
MARION, Jean-Marc
MARQUET, Robert
MARTENS, Kristine
MARTIN, Henri
MARTÍN-ABAD, Hugo
MARTIN-CHIVELET, Javier
MARTINEC, Petr
Marunţiu, Marcel
MARUNŢIU, Marcel
MASSEI, Nicolas
MATTHIJS, Johan
MAY, Andreas
Maziane-Serraj, N.
MAZUMDER, Saikat
MELNIKOVA, Galina K.
MELO, José Henrique G.
Mengeot, A.
MERTENS, Gilles
MESTDAGH, Hans
MEUS, Philippe
MEYLEMANS, Erwin
MICHEL, Jonathan
MILLER, Ellen R.
MISSIAEN, Pieter
MISTIAEN, Bruno
MJEMAH, Ibrahimu C.
MOLLEN, Frederik H.
Monfort, Julien
MONTEYNE, Roger
MOOR, Guy De
MOORKENS, Thierry
MOREIRA, Noel
MORYCOWA, Elzbieta
MOSTAERT, Frank
Mottequin, Bernard
MSINDAI, Kristoko
MTONI, Yohana
MUCHEZ, Philippe
MUDRY, Jacques
MUÑOZ-GARCIA, María Belén
MUNSTERMAN, Dirk
MURELAGA, Xabier
NADER, Fadi H.
NAKOMAN, Eran
NARANJO, José Antonio
NAUD, Jean
NAVRATIL, Tomas
NEHME, Carole
NEUMANN, Christian
NGOIE NDOBANI, Jean-Paul
NICOLLIN, Jean-Pierre
NIELSEN, Peter
NOACK, Yves
NOBLE, Stephen
NOEL, Jérôme
NOGAREDE, Pierre
NOIRET, Corentin
Noten, Koen Van
NOTHDURFT, Luke D.
NOVAK, Matevž
NYHUIS, Christian J.
NZALl, Timothée
OAIE, Gheorghe
Ogar, Victor V.
OLIVE, Sébastien
OLIVIER, Isabelle
ORBAN, Philippe
ORTEGA, Ana Isabel
Osadetz, Kirk
OSPANOVA, Narima K.
OTTAVIANI-SPELLA, Marie-Madeleine
OTTENBURGS, Raoul
OUAJHAIN, Brahim
PAPROTH, Eva
PARDO-TRUJILLO1, Andrés
PAREDIS, Bram
PARRON, Claude
PAULISSEN, Etienne
PEETERS, Luk
PERDAEN, Yves
PEREIRA, Elisabeth
PÉREZ-GARCÍA, Adán
PETITCLERC, Estelle
PHILIPPO, Simon
PICKETT, John W.
PIESSENS, Kris
PINGOT, Jean-Louis
Pirson, Stéphane
PISSART, Albert
PLUSQUELLEC, Yves
POKROVSKAYA, Elena V.
PONS-BRANCHU, Edwige
POSSEMIERS, Mathias
POTLECA, Michèle
POTY, Edouard
POUCLET, André
POULAIN, Geoffrey
POYATO-ARIZA, Francisco José
PRAET, Nore
PREAT, Alain
PRÉAT, Alain R.
PRESCHER, Harald
PRESTIANNI, Cyrille
PROBIERZ, Krystian
QUESNEL, Florence
QUINIF, Yves
RĂDAN, Silviu
RADFAR, Mahdi
RAMÍREZ, Andrea
Rana, Rajendra S.
RASULOV, Arif T.
RENSON, Virginie
Rietbergen, Tim
RIPPEN, Daniel
RIXHON, Gilles
ROBASZYNSKI, Francis
Robinson, Erick
ROBION, Philippe
ROCHA, Fernando
ROCHE, Marc
ROCHEZ, Gaëtan
RODET, Joël
RODRÍGUEZ, Sergio
ROELANDTS, Iwan
ROGIERS, Bart
RONCHI, Benedicta
RONIEWICZ, Eva
RONIEWICZ, Ewa
Rorive, A.
Rose, Kenneth D.
ROURE, François
Rowberry, Matt D.
RYCHLICKI, Stanisław
SACHANSKI, Valeri
SAHBl, Hassane
Sahni, Ashok
SAID, Ismail
SALOTTI, Michelle
SARTENAER, Paul
SAUTOIS, Marie
Schavemaker, Yvonne A.
SCHEJBALOVA, Božena
SCHLÜTER, Ralph
SCHNABL, Petr
Schnegg, Pierre-André
SCHNEIDER, Jens
SCHROEDER, Christian
SCHULP, Anne S.
SEBAGENZI, Mwene Ntabwoba
SEGHEDI, Antoneta
SERVAIS, Thomas
SEVASTOPULO, George
SHI, Ji Quan
SHORTLAND, Andrew J.
SIEMONS, Nikolai
SIGOGNEAU-RUSSELL, Denise
Singh, Lachham
SINTUBIN, Manuel
SLAVIK, Ladislav
SMEEKENS, Tuur
SMEESTERS, An
SMITH, Richard
SMITH, Thierry
SMOLDEREN, Annik
SNELLINGS, Ruben
SOLÉ, Floréal
SOMERS, Yvonne
SOMERVILLE, Ian D.
SORAUF, James E.
SPAGNA, Paul
SPASSOV, Simo
SPEIJER, Robert P.
SPÜRGIN, Simon
STAKE, Joel L.
STASSEN, Peter
STEEMANS, Philippe
STEURBAUT, Etienne
STOCKS, Stefan
Storme, Annelies
STORME, Jean-Yves
STREEL, Maurice
STUKALOVA, Irina E.
SWENNEN, Rudy
SYAHRIAL, Ego
TACK, Luc
TAGHON, Peter G.
TAVERNE, Louis
TEERLYNCK, Hervé
Theye, Thomas
THIELEMANN, Thomas
THIRION, François
THOMALLA, Eric
THOMAS, Larry
THOREZ, Jacques
THYS, Tom
TOGNINI, Paola
TOLOKONNIKOVA, Zoya
TORSVIK, Trond H.
TOURNEUR, Francis
Toussaint, Michel
Trentesaux, Alain
TSHIBANGU, Jean-Pierre
TUCKER, Maurice
TURRERO, María Jesús
TWARDOWSKI, Kazimierz
Tyler, R.
URAI, Janos L.
VAIDA, Marioara
VAN AMEROM, Henk W. J.
VAN BAKEL, Barry W.M.
Van Bocxlaer, Bert
VAN CAMP, Marc
VAN CAMP, Marc
VAN DAMME, An
VAN DEN BRIL, Koen
VAN DEN HAUTE, Peter
VAN GEET, Maarten
VAN HERREWEGHE, Samuel
van HOUWELINGEN, J.A.
van HOUWELINGEN, Jan A.
van HULTEN, F.F.N.
VAN LANGENDONCK, Sander
VAN NIEULAND, Jasper
VAN NOTEN, Koen
VAN PARYS, Laurent
Van Peer, Philip
VAN SCHAGEN, Frank J.
VAN SIMAEYS, Stefaan
VAN STRIJDONCK, Mark
VAN TONGEREN, Peter C.H.
VAN VIERSEN, Allart P.
VAN WILDERODE, Jorik
VANARA, Nathalie
VANBRABANT, Yves
VANDEGINSTE, Veerle
VANDENBERGHE, Dimitri A.G.
VANDENBERGHE, Jef
VANDENBERGHE, Noël
VANDENBOHEDE, Alexander
VANDER AUWERA, Jacqueline
VANDERSCHUEREN, Hyacinthe
VANDERSTEEN, Katrijn
VANDEWIJNGAERDE, Wim
VANDOORNE, Willem
VANDYCKE, Sara
VANGUESTAINE, Michel
VANHAECKE, Frank
VANHOORNE, Rogier
VANHOVE, Daan
VANMEIRHAEGHE, Jan
VANNESTE, Céline
VERBRUGGEN, Cyriel
VERDURMEN, Inge
VERGARI, Anne
VERHAEGEN, Jasper
VERHAERT, Griet
VERHEYDEN, Sophie
VERNIERS, Jacques
VIARD, Jean-Pierre
VICH, Robert
Voets, Rudy
VONDRA, Martin
VOS, Koen
WACOGNE, Rodolphe
WALLACE, Carden C.
WALRAEVENS, Kristine
Walsh, Peter
WANG, Wenhui
WANG, Xiangdong
WAUTHOZ, Bastien
WEBB, Gregory E.
WEISENBERGER, Tobias
WELKENHUYSEN, Kris
WESTERHOFF, Wim
WEYER, Dieter
WHALEN, Michael T.
WIJNKER, Erik
WOLF, Karl-Heinz A.A.
WOLNIEWICZ, Paweł
WOLNIEWICZ, Pawel
WOUTERS, Karel
WOUTERS, Laurent
YAĞMURLU, Fuzuli
YANEV, Slavcho
YANG, Jian
YANS, Johan
YAO, Le
ZHANG, Hucai
ZHU, Zili
ZINI, Luca
ZLATARSKI, Vassil N.